Archive for December, 2009

h1

Překladatelská soutěž - vyhodnocení

Wednesday, December 16th, 2009

Odborná porota se právě usnesla, že vítězství v soutěži o nejlepší překlad svérázného anglického inzerátu získal LUKOKO. Připomínám, že první cenou byla jedna z galapážských fotek ve formátu A3, výběr je na vítězovi. Gratuluju! Pro ostatní: vítězný překlad vypadá takhle :-).

Dobré odpoledne MAMKY a TATÍCI Rádi byste hledali svoje dítě profesionálně. Nabízíme vám padesátikorunový řád výcviku dítěte na uspořádání výcviku MONTESORI, jógy pro děti. Ty dítě často řveš, abys bylo naštvané. Nabzíme na nás vašim dětem energeticky zprůzračněnou stravu podle způsobu REIKY. Kdo dá tvému dítěti? Zdraví, dítě se stane to je méně podrážděné a my pneumatikou. K tomu učí svět je lepší a je lepší učení. Čekáme na…

h1

Prolomit vlny, divadlo Rokoko

Friday, December 11th, 2009

Přiznám se, že z adaptace slavnýho von Trierova filmu v divadle Rokoko jsem měl předem trochu obavy – Rokoko jsem si (asi neprávem, omlouvám se) spojoval spíš s lehčím žánrem a provedením a dočkat se něčeho podobného jako Dona Quijota na Fidlovačce, to už opravdu nikdy nemusím. Ještěže šlo o planý obavy. (Jednu výhradu k divadlu si ale neodpustím: ten kýčovitej rudej načančanej interiér je vážně příšernej, esteticky zhruba na úrovni pohraničního stánku s trpaslíkama…)

Ale k Vlnám. Pro ty, kdo neznají film: příběh se odehrává v zapadlé skandinávské vesnici u moře nedaleko ropných plošin, kde žije uzavřená a dost puritánská komunita, která mezi sebe jen tak někoho nepustí. Do toho si mladá a lehce retardovaná holka Bess přivede chlapa právě z oné plošiny, pro místní honoraci téměř symbol zlýho světa venku. Obě prostředí o sebe pochopitelně křísnou, tady už se ale divadelní pojetí od filmu lehce odchyluje: zatímco ve von Trierově podání je Bess víceméně jednoznačná oběť narážející na nechápající a netolerantní „systém“, v Rokoku se zpočátku jeví spíš jako mimózní nezralý dítě dělající blbiny, kterýmu se okolí snaží, byť poněkud specifickým způsobem, pomoct. Trochu mi to připomnělo třeba Sherrybaby. Ve druhý části se děj zamotává, z generačního nebo spíš společenskýho konfliktu se stává příběh o obětování až za hranici sebezničení, mnohé postavy procházejí zajímavým vývojem, ale nechci tu všechno vykecat (to na to raději jděte nebo si půjčte film). Oproti von Trierovi ale konec vyznívá až překvapivě pozitivně a smířlivě, v podstatě jako učebnicovej příklad katarze. Kromě povedený adaptace příběhu se mi moc líbila jednoduchá scéna a herci, mně dosud většinou neznámí (hlavně ústřední dvojka Lucie Pernetová a Hynek Čermák). Dobrá věc…

h1

You child often cries to be angry aneb Překladatelská soutěž

Tuesday, December 8th, 2009

Občas sem věším různé angličtinářské perly nalezené na veřejně přístupných místech a inzerát, který jsem objevil dneska, si to opravdu zaslouží – drtivou většinu konkurence překonává tzv. o parník. Objevil jsem ho v Praze na Andělu a pobavil mě natolik, že jsem se rozhodl vyhlásit veřejnou soutěž o nejlepší překlad do češtiny. Myslím, že věty typu „Healt, the child to become it is less irritable and we tyre“ by měly být pro většinu profesionálních i amatérských překladatelů slušnou výzvou, téhle úrovně snad nedosahuje ani legendární All Your Base Are Belong to Us :). První (a jedinou) cenou je libovolná z mých galapážských fotek na papíře ve formátu A3, uzávěrka příští úterý (15. prosince) ve 20:00. Příspěvky posílejte mailem (rani zavináč tolimati tečka cz) nebo třeba sem do komentáře, to je fuk. A pokud se vám nechce překládat, můžete se přihlásit do odborné poroty na hodnocení, ať na to nejsem sám :). Enjoy!

h1

Ekvádor a Galapágy 2009 - třetí část deníku

Monday, December 7th, 2009

Na vědomost se dává, že deník z ekvádorské expedice je tímto kompletně pověšen. Třetí část patří především absolutnímu vrcholu celé cesty, totiž osmidennímu putování po Galapágách. Nádherná krajina, milé prostředí a především neuvěřitelná spousta nejkrásnějších zvířat, které jsem kdy ve volné přírodě viděl. Máte-li chuť, klikněte sem, stálý odkaz je tradičně v rubrice Pages napravo. Příjemné čtení!

h1

Ekvádor a Galapágy 2009 - druhá část deníku

Thursday, December 3rd, 2009

Máte-li zájem o druhou, prostřední část deníku z expedice Ekvádor a Galapágy 2009, najdete ji zde, případně pod stálým odkazem v sekci Pages napravo. Highlights: mimořádně příjemné město Baños pod horami v centrální části Ekvádoru, pokus o horský trek zmařený špatným výběrem cestovky, rafting na divoké řece, putování džunglí k pralesním vodopádům a indiánským vesnicím etc. Enjoy!