Archive for August, 2010

h1

Pozvánka na výstavu - Planeta zvířat

Friday, August 20th, 2010

Radostná zpráva – celý letošní podzim bude v klubu Škabetka (Zborovská 37, Praha 5) viset výstava zvaná Planeta zvířat aneb Karlovy a moje fotky z nedávné cesty na Galapágy. Všechny jsou samozřejmě i na našich webech (zde a zde), ale na papíře ve formátu 50×70 vypadají přece jen jinak. Nejlepší bude dorazit na vernisáž v soboru 11.9. v 19 h – mimo jiné se můžete těšit na premiérové vystoupení zbrusu nového bandu věhlasného Štěpána Korence, sestaveného právě pro tuto příležitost. Plakát zde. Těšíme se!

h1

Dolomiti Hardcore Trek 2010

Wednesday, August 11th, 2010

Letošní léto horským výpravám docela přeje, ovšem trek po Friulských Dolomitech (Dolomiti Friuliani, též Alpi Carniche), spunktovaný tradičním souputníkem Karlem F., v lecčems ze zažitých zvyklostí vybočoval. Tyhle hory jsou na chození o dost obtížnější než třeba Pirin, Rila či pohoří na Slovensku, protože se v nich prakticky nevyskytují klasické hřebenovky, na nichž se člověk pohybuje víceméně po vrstevnici. Místo toho vylezete prudkým a většinou suťovitým svahem cca 500 výškových metrů do sedla, následně o tolik spadnete do dalšího údolí a to celé se klidně za den opakuje pětkrát. Vrcholů, na které se dá normálně vyjít, moc není, většinou jde o čistě horolezeckej terén. Výhodou jsou zato dechberoucí scenérie s vysokými vápencovými štíty, občas slušně adrenalinové pasáže a v neposlední řadě i velmi slušně vybavené „plechovky“ aneb bivaky na hřebenech, kde se dá pohodlně přespat. Pokud ovšem nejsou plné, o čemž bude ještě řeč.

Výprava ve složení Karel, další tradiční parťák Martin V., novopečený horal Štěpán a moje maličkost vyrazila ve veselé náladě ujišťována Karlem, že počasí v Dolomitech má jen dvě polohy – slunečno a ještě slunečněji. Pravda, předpověď hned na druhý den slibovala heavy rain, ale známe své zákopčaníky. Jenže oni měli pravdu – sotva jsme vysupěli k prvnímu sedlu, spustil se chc… ehm… slejvák jak v Jizerkách a během následujících cca 8 hodin sílil a sílil. Záhy jsme navíc zjistili, že původní cestu zavřeli, neb spadly řetězy a bez jištění fakt nelze. No co, řekli jsme si, dáme delší a obtížnější trasu a přespíme v bivaku na hřebeni, kde nás zítra přivítá dramatický východ slunce. K bivaku jsme dorazili cca v 6 večer mokří, zmrzlí a úplně hotoví, místo přívětivých paland nás v něm ovšem přivítalo až příliš mnoho šťastnějších a dříve dorazivších jedinců, momentálně zabírajících veškeré volné místo. A následná cesta do náhradní turistické chaty skončila cca 2hodinovým blouděním ve tmě, kdy už to pomalu vypadalo na naše postupné rozpuštění a odplavení (déšť celou dobu vesele sílil), neb značení nefungovalo jak mělo. Nakonec jsme ale chatu našli a další 3 dny už proběhly ve velké pohodě, byť se vzhledem k náročnosti terénu opravdu nejednalo o žádnou oddechovku. Pohled z vrcholu Monte Pramaggiore (2475 m) opravdu stojí za to, stejně jako náhodná blízká setkání s divokými kozorohy či světelné hrátky za východu slunce. Vynikající trek, Karle, Martine, Štěpáne, dík moc. Pokud vás to zajímá, fotky tady.