Archive for the 'Fotografie' Category

h1

Další fotoexpedice - Krušné hory

Wednesday, September 27th, 2006

MinulĂ˝ vĂ­kend se odehrál další fotosraz lidĂ­ z fotografovani.cz, tentokrát na HoĹ™e svatĂ© KateĹ™iny v KrušnĂ˝ch horách. Dlouho jsem tam nebyl a potěšilo mÄ›, Ĺľe kdysi mÄ›sĂ­ÄŤnĂ­ krajina vypadá dnes velmi k svÄ›tu, po nÄ›kdejších holinách ani památky a rašeliništÄ› na náhornĂ­ch plošinách jsou moc pÄ›knĂ˝. Ăšderná jednotka Action 5 se bohuĹľel sešla jen ze 2/5, Milan je nadlouho v Americe a Marek s Litou nemohli pĹ™ijet, ale s Radimem jsme stateÄŤnÄ› drĹľeli tradici, v ÄŤemĹľ nám mimo jinĂ© velmi účinnÄ› dopomohl pÄ›tilitrovĂ˝ demižónek skvÄ›lĂ©ho tokaje dovezenĂ©ho Martinem Ĺ . (dÄ›kujeme!!!). A já jsem si pĹ™i nakouknutĂ­ do NÄ›mec zcela soukromÄ› uĹľil cestu z Marienbergu na Horu sv. Ĺ ebestiána, kde jsme pĹ™ed necelĂ˝ma 2 lety absolvovali horrorovou jĂ­zdu s Jarmilou na Stinga (prvnĂ­, zato příšerná listopadová vánice, 50 cm snÄ›hu za 2 h, silničáři zaskoÄŤenĂ­ nejen v ÄŚechách, ale i v NÄ›mecku, okolnĂ­ hraniÄŤnĂ­ pĹ™echody zavĹ™enĂ˝, viditelnost 5 m, šířka silnice mezi závÄ›jema 2 m, 60 km Chomutov – Chemnitz za 2 h, to vše na letnĂ­ch gumách…) V zapadajĂ­cĂ­m slunci babĂ­ho lĂ©ta to vypadalo ĂşplnÄ› jinak…. Po fotografickĂ˝ stránce to nebyl takovej nářez jako v Ăşnoru v Tatrách, ale pár fotek se snad zdaĹ™ilo, tak je najdete v galerii. BohuĹľel aĹľ po vĂ­kendu – zatĂ­m nejsou ĂşplnÄ› vyĹ™ešenĂ˝ technickĂ˝ problĂ©my, kterĂ˝ galerku nedávno na ÄŤas ĂşplnÄ› shodily, a nelze uploadovat. ZatĂ­m tedy ochutnávka tady a tady.

h1

Gargano Revisited

Saturday, September 9th, 2006

Skoro mÄ›sĂ­c tu bylo mrtvo, coĹľ mÄ›lo hlavnÄ› jeden dĹŻvod – vyjeli jsme na tradiÄŤnĂ­ srpnovej vĂ˝let do Gargana v jiĹľnĂ­ Itálii. Od ÄŤasĹŻ loďż˝?skĂ˝ vĂ˝pravy se toho mnoho nezmÄ›nilo, dokonce i obsazenĂ­ bylo naprosto stejnĂ˝ (Libiši, FoltĂ˝ni, Martina s holkama a my), jen Jarmila nás opustila v pĹŻlce pobytu a jela dokonÄŤit psychoterapeutickej vĂ˝cvik do Brna. PoÄŤasĂ­ na rozdĂ­l od bouĹ™livĂ˝ho loďż˝?ska vĂ­cemĂ©nÄ› (aĹľ na jednu bouĹ™ku, která ale stála za to) odpovĂ­dalo běžnĂ˝mu jihoitalskĂ˝mu standardu, tj. sucho a vedro. To nám mimo jinĂ© umoĹľnilo podniknout tradiÄŤnĂ­ vĂ˝let do potápěčskĂ­©ho/šnorchla­Ĺ™skĂ©ho ráje na ostrovy Tremiti, coĹľ byl zážitek zejmĂ©na pro Toma – tolik ryb v ĹľivotÄ› nevidÄ›l, o moĹ™skĂ˝ch jeĹľcĂ­ch ani nemluvÄ› (ze začátku z nich mÄ›l trochu strach a tak jsem radši takticky pomlÄŤel o tom, Ĺľe ta vÄ›c o 50 m dál pĹ™i hladinÄ›, kterou jsem nejdřív povaĹľoval za odhozenou igelitku, byla ve skuteÄŤnosti medĂşza velikosti zmĂ­nÄ›nĂ˝ igelitky a pĹ™išel jsem na to cca 10 cm od prvnĂ­ho chapadla :-) ).

Jinak o Garganu stále (naštÄ›stĂ­) platĂ­ vÄ›tšina z toho, co jsem psal loni, jen bych snad pĹ™idal ještÄ› pár vÄ›cĂ­, na kterĂ˝ tehdy nedošlo a kterĂ˝ mÄ› teÄŹ pĹ™i toulánĂ­ po okolĂ­ zaujaly:

# Na to, jak je to malej kus zemÄ›, je v nÄ›m aĹľ pĹ™ekvapivĂ˝ mnoĹľstvĂ­ liduprázdnĂ˝ krajiny. Kdo je zvyklej na stĹ™ednĂ­ Evropu nebo tĹ™eba Pádskou nĂ­Ĺľinu, kde jedna vesnice málem plynule pĹ™echázĂ­ v druhou, tomu to pĹ™ijde hodnÄ› zvláštnĂ­ – jedete tĹ™eba 40 km a nepotkáte fakt ani jedinej obydlenej barák.

# ZvláštnĂ­ je taky vĂ˝razná uzavĹ™enost mÄ›st, myšleno z hlediska ĂşzemĂ­. KdyĹľ se na typickĂ˝ garganskĂ˝ mÄ›sto dĂ­váte seshora s kopcĹŻ, vypadá jak jasnÄ› ohraniÄŤenej bĂ­lej flek (mĂ­stnĂ­ obyvatelĂ© hovoří o ptaÄŤĂ­ch cákancĂ­ch, sám bych si coby host podobnĂ˝ pĹ™irovnánĂ­ nedovolil, ale sedĂ­ :-) ). Neexistuje, Ĺľe by se na krajĂ­ch rozlejzaly prĹŻmyslovĂ˝ nebo obchodnĂ­ zĂłny velkĂ˝ jak pĹŻlka samotnĂ˝ho mÄ›sta, coĹľ je u nás běžnĂ˝ i u mÄ›steÄŤek velikosti takovĂ˝ho Rumburku (garganskĂ˝ mÄ›sta jsou zpravidla o nÄ›co vÄ›tší). Myslel jsem si, Ĺľe za to mĹŻĹľe národnĂ­ park, ale mĂ­stnĂ­ mÄ› vyvedli z omylu na názornĂ˝m příkladu Cagnana, kterĂ˝ v NP nenĂ­ a je na tom stejnÄ›. Jedinou vĂ˝jimkou je San Giovanni Rotondo, do kterĂ˝ho ale stejnÄ› nemá vzhledem k turistickĂ˝ pĹ™eplácanosti moc smysl jezdit, pokud tedy nepotĹ™ebujete nutnÄ› vidÄ›t hrob Padre Pia nebo se vám nestĂ˝ská po hypermarketech.

# Jedna z vÄ›cĂ­, kterĂ˝ na jihu Itálie miluju, je schopnost dostat vynikajĂ­cĂ­ kafe na nejneuvěřitel­nÄ›jších mĂ­stech. Kavárny/bary jsou jasnĂ˝, tak jsem letos zkoušel mĂ­sta, kde u nás vÄ›tšinou maj sotva turka – namátkou kiosek u jeskynÄ› San Michele nad jezerem Varano, minipumpu kdesi u Apriceny (jeden stojan s benzĂ­nem a plechová budka, dieslaĹ™i majĂ­ smĹŻlu) a dokonce veĹ™ejnou prádelnu v Ischitelle. Všude mÄ›li vĂ˝teÄŤnĂ˝ presso, nad vším ale asi ÄŤnĂ­ loÄŹ na zmĂ­nÄ›nĂ˝ Isole Tremiti, na kterĂ˝ dÄ›laj boĹľskĂ˝ cappucino za 90 centĹŻ – co na tom, Ĺľe do plastovĂ˝ho kelĂ­mku.

Jinak foťák samozĹ™ejmÄ› makal, potěšilo mÄ›, Ĺľe focenĂ­ a vÄ›ci okolo zaÄŤĂ­ná bavit i dÄ›ti – je prima, kdyĹľ se okolo vás hned dva lidi perou, kdo vám složí stativ nebo podrží objektiv pĹ™i vĂ˝mÄ›nÄ› :-) (tĂ­mto dÄ›kuji). Koho by fotky zajĂ­maly, vÄ›tšina jich je tady , případnÄ› tady a tady.

No, hned bych se tam vrátil…

h1

Tip na fotky - Infrastellar

Sunday, July 30th, 2006

MĹŻj kamarád Marek z Bratislavy, Ĺ™eÄŤenĂ˝ též Infrastellar, je vybaven nejen nejkrásnÄ›jší indiánskou manĹľelkou na vĂ˝chod od Machu Picchu a nejdelším teleobjektivem na západ od Tchajpeje, ale taky skvÄ›lĂ˝m fotografickĂ˝m okem a dobrodruĹľnou povahou, dĂ­ky nĂ­Ĺľ procestoval pĹŻlku svÄ›ta a na tu druhou se v blĂ­zkĂ© dobÄ› chystá (ach jo, uĹľ bych se taky moh k něčemu rozhoupat). JedinĂ˝, co mu donedávna chybÄ›lo, byly pořádnĂ˝ webovĂ˝ stránky. UĹľ nechybÄ›jĂ­. MrknÄ›te sem a uvidĂ­te sami – mnÄ› na vÄ›tšinÄ› MarkovĂ˝ch fotek vadĂ­ jenom to, Ĺľe jsem je nevyfotil sám, dalšího komentáře netĹ™eba :-).

h1

Stínové divadlo

Saturday, July 15th, 2006

Málokdy se stane, Ĺľe by mÄ› jediná fotka vyprovokovala k samostatnĂ˝ zprávÄ› tady na Tolimatech, nicmĂ©nÄ› teÄŹ ano. Tahle vÄ›c mÄ› skuteÄŤnÄ› dostala. SchválnÄ›, co v tom kdo najdete. Autorku znám z fotosrazĹŻ a nikdy mi nepĹ™ipadala nijak pĹ™ehnanÄ› temná, nicmĂ©nÄ› v tĂ˝ fotce vidĂ­m velmi zajĂ­mavĂ˝ vÄ›ci a rozhodnÄ› nejsou moc pozitivnĂ­. TĂ­m lĂ­p, darkness rulez :-).

h1

Fotografická expedice Šumava aneb Samá voda

Saturday, May 13th, 2006

Lidi z fotografova­ni.cz zase upekli vĂ­kendovej sraz, základna se tentokrát nacházela u Rejštejna na Ĺ umavÄ›. K mĂ© velkĂ© radosti se tam opÄ›t sešla akÄŤnĂ­ jednotka ve sloĹľenĂ­ Marek, Lita, Milan, Radim a moje maliÄŤkost, která uĹľ na minulĂ©m sraze v Tatrách pokoĹ™ila mnohĂ© okolnĂ­ vrcholy a ani teÄŹ jsme se nenechali zahanbit. Pravda, kdyĹľ jsme dorazili pod nejvyšší horu Ĺ umavy (Grosser Arber, Bavorsko) a zjistili, Ĺľe lanovka proti plánu nejede, tak to moc na vĂ­tÄ›zstvĂ­ nevypadalo, ale nakonec jsme to vydupali nahoru po svejch (ještÄ› teÄŹ mÄ› bolej nohy). Jinak byl vĂ­kend hlavnÄ› ve znamenĂ­ vody (jarnĂ­ tánĂ­, potĹŻÄŤky, potoky i dravĂ˝ Ĺ™eky všude). Celá akce (aĹľ na jeden vĂ˝stup s totálnÄ› mimoidnĂ­m personálem v hospodÄ› na ModravÄ›, kde nevÄ›dĂ­, co jsou to borĹŻvkovĂ˝ knedlĂ­ky) byla velmi příjemná, poÄŤasĂ­ přálo, fotky snad vyšly docela dobĹ™e – podĂ­vejte se sami. Ta pĹ™emĂ­ra vodnĂ­ch motivĹŻ si vyžádala novou sekci v galerii, další fotky najdete v existujĂ­cĂ­ch sekcĂ­ch (tady a trochu i tady) a pokud by si nÄ›kdo, tĹ™eba kolegovĂ© ze zmĂ­nÄ›nĂ© jednotky Action 5, chtÄ›l dát celej vĂ­kend chronologicky, pak kouknÄ›te sem.

h1

Tatranská fotoexpedice aneb Vichr z hor

Friday, February 24th, 2006

Na Slovensku uĹľ jsem nebyl ani nepamatuju, coĹľ je ostuda, protoĹľe kdyĹľ ještÄ› Morava nebyla hraniÄŤnĂ­ Ĺ™eka, trávil jsem v tamÄ›jších horách minimálnÄ› 14 dnĂ­ do roka, spíš vĂ­c. Proto mÄ› vcelku potěšila moĹľnost zúčastnit se fotosrazu, kterej minulej vĂ­kend pořádala partiÄŤka z fĂłra na ?/…grafovani.cz v IvachnovĂ© pod Roháči. Pravda, páteÄŤnĂ­ cesta optimismu příliš nepřála, neb skrze mlhu a déšť nebylo vidÄ›t na krok a vypadalo to, Ĺľe k focenĂ­ budou akorát tak pĹŻllitry v hospodÄ›. NavĂ­c mÄ› trochu zarazilo, Ĺľe na Slovensko oÄŤividnÄ› ještÄ› nedorazila informace o kyvadlovĂ˝m provozu pĹ™i problĂ©mech na silnici – potĂ©, co pĹŻlku silnice kdesi mezi Ĺ˝ilinou a Martinem pĹ™ehradila spadlá hromada snÄ›hu (v rádiu dramaticky hovoĹ™ili o lavinÄ›) náš smÄ›r cca hodinu stál, zatĂ­mco v protismÄ›ru svištÄ›lo celou dobu auto za autem. NicmĂ©nÄ› v sobotu dopadlo všechno dobĹ™e – po nepříliš ĂşspěšnĂ©m rannĂ­m hromadnĂ©m pokusu o focenĂ­ vĂ˝chodu slunce (v bandÄ› 30 lidĂ­ vážnÄ› fotit neumĂ­m) jsme se ÄŤtyĹ™kou podobnÄ› naladÄ›nĂ˝ch vyrazili do Tater – napĹ™ed NĂ­zkĂ˝ch, pak VysokĂ˝ch, poÄŤasĂ­ se vylepšilo aĹľ do úžasna, s Chopku nás sfoukla neskuteÄŤná vichĹ™ice, kvĹŻli kterĂ˝ zastavili lanovku, vysokĂ˝ Tatry lezly z mrakĹŻ jak na objednávku, na Solisku pĹ™es nás pĹ™echázel kaĹľdejch 10 minut jeden mrak, na Ĺ trbskĂ˝m plese vaĹ™ej vĂ˝bornej jelenĂ­ guláš a veÄŤer jsme se v naprostĂ˝ pohodÄ› vraceli do Ivachnovej, fotek plnĂ˝ karty. SlovenskĂ˝ hory tĂ­mto doporuÄŤuju kaĹľdĂ˝mu, je tam relativnÄ› levno (dennĂ­ permice na Chopok stojĂ­ 500 Sk, coĹľ je zhruba tolik jako v Krkonoších, ovšem ve vysokohorskĂ˝m terĂ©nu) a pĹ™ekvapivÄ› málo lidĂ­ (v sobotu v plnĂ˝ sezĂłnÄ› nebyla ani na jednĂ˝ lanovce fronta, kdyĹľ nepoÄŤĂ­tám „malej Chopok“ potom, co ten velkej zavĹ™eli). Zkrátka povedená akce, a na ty fotky se mĹŻĹľete podĂ­vat tady.

h1

Novinky v galerii

Saturday, February 4th, 2006

Sebepropagace smrdĂ­, říká se, tak to vyĹ™eším fikanÄ› – udÄ›lám reklamu jednak sobÄ›, druhak kapele a Miskinhovi :-). NuĹľe: koneÄŤnÄ› jsem do galerie povÄ›sil Michalovy fotky z poslednĂ­ho koncertu Peace Frog v ÄŚernĂ˝m Petrovi, visej tady. A tady zase najdete pár obrázkĹŻ z nedávnĂ˝ho fotovĂ˝letu do severnĂ­ch ÄŚech – aneb inverze nenĂ­ jen k zlosti…

h1

National Geographic 2004

Saturday, January 7th, 2006

A do tĹ™etice fotky. Od Aji H., se kterou jsme si vÄŤera skvÄ›le zalyĹľovali na Portáškách v Krkonoších, jsem dostal vĂ˝bÄ›r z nejlepších fotek National Geographicu za rok 2004. Lanting, Brandenburg, Edwards, Nichols, Forsberg, dalšího komentáře myslĂ­m netĹ™eba. Formát pps, stahujte tady, bacha, soubor má 3,2 MB. Všude ve fotkách jsou copyrighty, tak doufám, Ĺľe jsem právÄ› neporušil nÄ›jakĂ˝ autorskĂ˝ práva…

h1

Terra Galleria

Friday, January 6th, 2006

V minulĂ˝m příspÄ›vku jsem dal pár tipĹŻ na zajĂ­mavĂ˝ autorskĂ˝ galerie nÄ›kolika fotografĹŻ, teÄŹ mi Jakub L. z kapely Loco Mosquito poslal odkaz na stránky Terra Galleria. Na prvnĂ­ pohled jsem je povaĹľoval za projekt ve stylu „krajináři všech zemĂ­, spojte se“ (nÄ›co jako Webshots s krajinářskou specializacĂ­). Jsou tam tisĂ­ce vÄ›tšinou moc hezkejch fotek ze všech moĹľnejch oblastĂ­ po celĂ˝m svÄ›tÄ›, hlavnĂ­ část tvoří klasickĂ˝ krajinky, nechybÄ›j ale ani fotky mÄ›st, lidĂ­ ÄŤi ateliĂ©rovĂ˝ snĂ­mky orchidejĂ­. Moc se mi lĂ­bĂ­ dvojĂ­ moĹľnost třídÄ›nĂ­ fotek podle geografickĂ˝ oblasti nebo podle námÄ›tu (hory, moĹ™e apod.)

Málem uĹľ jsem stránky zavĹ™el s tĂ­m, Ĺľe je to zajĂ­mavá alternativa k National Geographic a nÄ›kdy si je prohlĂ­dnu pořádnÄ›, kdyĹľ jsem si všiml toho nejpodstatnÄ›jšího – ona to totiĹľ vĹŻbec nenĂ­ žádná sbĂ­rka, ale autorská galerie. Má ji na svÄ›domĂ­ Quang-Tuan Luong (*1964, Paříž), horolezec, vÄ›dec a jak je vidÄ›t, opravdu dobrej fotograf. OK, nÄ›kdo by moh namĂ­tnout, Ĺľe ty fotky jsou všechny trochu stejnĂ˝ – formálnÄ› dokonalĂ˝, ovšem bez experimentovánĂ­ a snahy objevit nÄ›jakou mĂ©nÄ› obvyklou cestu, jak krajinu apod. zachytit. (MoĹľná mi právÄ› proto Terra pĹŻvodnÄ› pĹ™išla jako ten „sbÄ›rnej“ projekt rĹŻznejch autorĹŻ – formálnĂ­ dokonalost je ÄŤasto v takovĂ˝ch případech podstatnĂ˝ kritĂ©rium vĂ˝bÄ›ru.) Ovšem jako uÄŤebnice kompozice, expozice, barev apod. je Quang-Tuan Luong bezchybnej.

Má to jen jeden háček – zadarmo se daj fotky otevřít akorát v malĂ˝m rozlišenĂ­ cca 600×400 a na nÄ›jakĂ˝ detaily proto ÄŤlovÄ›k mĹŻĹľe zapomenout. VÄ›tší fotky (do rozlišenĂ­ 1600×1200) jsou placenĂ˝. RoÄŤnĂ­ pĹ™edplatnĂ˝ stojĂ­ ale jen 25 USD, coĹľ pĹ™i tomhle mnoĹľstvĂ­ fotek nenĂ­ nijak moc.

h1

Pár tipů na fotogalerie

Wednesday, January 4th, 2006

DĂ­ky všem, kdo se podĂ­vali do galerie, jste nadále srdeÄŤnÄ› zváni. A protoĹľe lidu fotĂ­cĂ­ho je okolo spousta, web je plnej jejich galeriĂ­ a nÄ›kterĂ˝ z nich se mi opravdu moc lĂ­bÄ›j, podÄ›lĂ­m se tu o pár linkĹŻ. Nejde o ĹľĂˇdnej reprezentativnĂ­ vĂ˝bÄ›r, weby patĹ™ej vesmÄ›s lidem, se kterejma ohlednÄ› focenĂ­ komunikuju a myslĂ­m si, Ĺľe jejich fotky stojej za podĂ­vánĂ­.

Nature and Wildlife Photography OndĹ™eje Tlacha – mĹŻj soukromej tip ÄŤ. 1. ZvĂ­Ĺ™ata ve volnĂ˝ přírodÄ›, na kterĂ˝ se dá koukat celĂ˝ dny. Tiše závidĂ­m (umÄ›nĂ­ i příleĹľitosti – spousta fotek je z Kanady). Takovej slovenskej Steve Bloom. (Znáte Steva Blooma?)

Jaroslav Hora. HlavnÄ› hory, co s tĂ­m jmĂ©nem taky fotit jinĂ˝ho. A taky cesty po svÄ›tÄ›, Praha, zvěř… vše skvÄ›lĂ©. V poslednĂ­ dobÄ› velmi zajĂ­mavĂ˝ pokusy s IR fotografiĂ­.

Martin Kozák. Sporťák, reportĂ©r a mimo jinĂ© i lovec velmi zajĂ­mavejch momentek.

Pepos (celý jméno bohužel neznám). Zajímavý fotky ze zoologickejch zahrad po Čechách + něco pro milovníky kočiček :-).

Petr Bambousek. Rozčiluje mě tím, že minimálně jednou do roka vyráží na Kostariku, do Belize atd. a navíc odtamtud vozí spousty pěknejch obrázků.

John Carroll. Skot, k moĹ™i má blĂ­zko a tak ho umĂ­ fotit…

Kdybyste mÄ›l nÄ›kdo nÄ›jakej jinej tip, hoÄŹte ho tĹ™eba do komentářů…